Ultimátum?
2023.01.13. 18:02
Helyes dolog-e ultimátumot adni? Ettől a szótól összeborzadunk, mert nem szeretjük, ha irányítani, kontrollálni akarnak bennünket.
Főleg hatalmi szervekre, bankokra, végrehajtókra, bíróságra gondolunk ilyenkor - mikor határidőn belül fizetnünk, produkálnunk kell.
Magánemberek is hozhatnak ultimátumot. Helyes dolog? Alapvetően nem ördögtől van.
Képzeld el, hogy ismerősöd tartozik neked többszázezer forinttal, de nem adja vissza, csak ígérget, eltűnik, bolondot csinál belőled. Ilyenkor helyes, ha megalkuszol? Ha igen, akkor elkerülted a konfliktust, de pénzed sem lesz.
Az Univerzumnak azt mutatod - és a kollektív tudatba is bekerül - hogy alárendelődtél, és a link ismerősöd profitál belőled. Áldozat szerepkörbe kerültél.
Ellenben, ha kiállsz magadért, határidőt szabsz neki, nagy eséllyel megkapod a pénzed - persze az is lehet, hogy jogi úton.
Vizsgáld meg, célod helyességét. Igaz úton jársz? A szeretet vezérel? Nem csak egós játszma?
A szeretet nem azt jelenti, hogy alárendeld magad - de értsd meg a másik felet is. Előfordul, hogy szeretné teljesíteni a kívánságod, csak nem tudja. Talán sokfelé tartozik. Talán beteg, és nem tud dolgozni.
Ilyenkor kompromisszumot érdemes kötni - de többnyire arról van szó, hogy nem is akar fizetni, emiatt szükség van ultimátumra.
Tehát alaposan járj utána, mi az oka linkségének.
Próbáld rávezetni, hogy erkölcsileg mit nyer, ha visszaadja a pénzedet. Miért is akarna (ha normális ember) tolvaj, eladósodott haragos lenni?
A hozzám fordulók jelentős része panaszkodik, hogy sok éve hitegeti őket egy férfi, akit ő szívből szeret.
Hányan élnek jövő nélküli távkapcsolatban... Hány nő várja szívrepesve, hogy fejlődjön a kapcsolata!
Szeretne magasabb szintre lépni, de a férfi csak kineveti "lányos romantikáját".
Hányan vannak, akik tíz éve vegetálnak egy megrekedt, érzelmileg egyoldalú kapcsolatban, kilépve szülőképes korból, mert pasijuknak "nem műfaja" a családalapítás.
Első körben (nem több év múlva, hanem már a kapcsolat kezdetén is) azt javaslom, hogy beszéljetek a másiknak az érzéseitekről, vágyaitokról. Mondd el aggodalmaidat is - lehetőleg higgadt, kedves, megértő hangnemben. Mondd el a másiknak, mit tervezel, mit szeretnél. Amennyiben szeret téged a másik, nem fog hárítani, kinevetni, hanem igyekszik úgy rendezni életét, hogy beleférj a jövőjébe.
Úgy gondolom, az, hogy valaki szeretne minőségibb, elkötelezettebb párkapcsolatot az igaz úton jár.
A társadalom is ezt támogatja. Egységben az erő, a szoros párkapcsolat érték, a boldog párok sikeresebbek az
élet minden területén. Tehát: pozitív cél, ha szeretnél kötődni.
Mit tegyél, ha párjelölted, pasid link, mának élő típus? Ha úgy érzed, hiteget, húzza az idődet - igyekezz megérteni őt, miért teszi. Talán nem vagy
az esete. Ez esetben engedd el, ne reménykedj!
De az is lehet, szeret téged, de sok benne a trauma. Talán rossz példákat látott, rossz tapasztalatai vannak, emiatt lassabban kötődik, nehezen bízik.
Fontos az éberség - ismerd fel, kivel van dolgod. Legjobb a kompromisszum, érdemes időt adni a sérültebb embereknek.
De magadra is gondolj! Ha ritkán találkozol kedveseddel, érzelmileg kielégítetlen maradsz.
Igyekezz kedvet csinálni neki: mit nyer, ha veled lesz?
Valóban jó neki egyedül ébredni? Céltalan kapcsolatban tengődni? Miért nem akar negyven évesen gyereket? Csinálj kedvet hozzá!
Vidd el látogatóba boldog párokhoz, családokhoz, aranyos gyerekekhez!
Figyeld, mennyire fejlődőképes! Ha kétségeid vannak, akkor sajnos jön az ultimátum. Tűzz ki egy időt (ez ne legyen merev időpont, inkább körülbelüli), amikor válaszút elé állítod.
Meghagyod a szabad döntés jogát. Ha léhasága miatt elhagyod, az az ő baja is. De az is lehet, hogyha kiállsz magadért, szeret annyira, hogy téged választ, és szintet ugrik a kapcsolat.
Tehát: Nézetkülönbség esetén vázold fel, mit nyer a másik, ha hallgat rád. Ultimátumot csak legvégső helyzetben hozz! Egós dolog ugyan, de az egó véd is téged.
Egy boldog párkapcsolat, vagy baráti, haveri, rokoni vagy munkaviszony akkor jó, ha mindenki elégedett.
|